Connect
To Top

2020 General Election Personal Recommendations

UPDATED: October 18, 2020

Even though I STRONGLY discourage early voting, I recognize the reality that a lot of people are gonna do it anyway.  And many have been asking me for recommendations, especially in all-important judicial races.

So here’s a list* – subject to change at any time before Election Day – of who I would vote for if I was voting today (which I’m NOT) …

  • President: DONALD J. TRUMP!
  • Vice President: Mike Pence

– – – – – – – – – – –

  • Question 1: Yes
  • Question 2: Yes
  • Question 3: No
  • Question 4: No
  • Question 6: No

– – – – – – – – – –

  • Congressional District 1: Kamau Bakari (IAP)
  • Congressional District 2: Mark Amodei (R)
  • Congressional District 3: Dan Rodimer (R)
  • Congressional District 4: Jim Marchant (R)

– – – – – – – – – –

  • Senate District 5: Carrie Buck (R)
  • Senate District 6: April Becker (R)
  • Senate District 11: Joshua Dowden (R)
  • Senate District 15: Undecided
  • Senate District 18: Scott Hammond (R)
  • Senate District 19: Pete Goicoechea (R)

– – – – – – – – – –

  • Assembly District 2: Heidi Kasama (R)
  • Assembly District 4: Richard McArthur (R)
  • Assembly District 6: Katie Duncan (R)
  • Assembly District 7: Tony Palmer (R)
  • Assembly District 8: Eddie Facey (R)
  • Assembly District 9: Barbara Altman (R)
  • Assembly District 10: Jonathan Friedrich (IAP)
  • Assembly District 12: Susan Martinez (D)
  • Assembly District 13: None of the Above**
  • Assembly District 15: Stan Vaughan (R)
  • Assembly District 19: Annie Black (R)
  • Assembly District 21: Cheryln Arrington (R)
  • Assembly District 23: Bill Hoge (IAP)
  • Assembly District 25: None of the Above **
  • Assembly District 26: Lisa Krasner (R)
  • Assembly District 27: Barb Hawn (R)
  • Assembly District 28: Natasha Bousley (LP)
  • Assembly District 29: Steven DeLisle (R)
  • Assembly District 30: Charlene Young (IAP)
  • Assembly District 31: Jill Dickman (R)
  • Assembly District 32: Alexis Hansen (R)
  • Assembly District 33: John Ellison (R)
  • Assembly District 35: Jay Calhoun (R)
  • Assembly District 37: Andy Matthews (R)
  • Assembly District 38: Robin Titus (R)
  • Assembly District 39: Jim Wheeler (R)
  • Assembly District 40: None of the Above (GOP candidate voted for largest tax hike in Nevada history in 2015) **
  • Assembly District 41: Undecided
  • Assembly District 42: Liz DelSignore (LP)

– – – – – – – – – –

  • Supreme Court, Seat B: Kristina Pickering
  • Supreme Court, Seat D:  Doug Herndon
  • Appellate Court, Department 3: Bonnie Bulla

– – – – – – – – – –

  • Clark County District Court, Department 1: Jacob Villani
  • Clark County District Court, Department 2: Richard Scotti
  • Clark County District Court, Department 3: Adam Ganz
  • Clark County District Court, Department 4: Philip Aurbach
  • Clark County District Court, Department 5: Veronica Barisich
  • Clark County District Court, Department 6: Jacqueline Bluth
  • Clark County District Court, Department 8: Trevor Atkin
  • Clark County District Court, Department 17: Michael Villani
  • Clark County District Court, Department 18: Mary Kay Holthus
  • Clark County District Court, Department 19: Bill Kephart
  • Clark County District Court, Department 20: Eric Johnson
  • Clark County District Court, Department 21: Jacob Reynolds
  • Clark County District Court, Department 22: Susan Johnson
  • Clark County District Court, Department 23: Karl Armstrong
  • Clark County District Court, Department 24: Daniel Gilliam
  • Clark County District Court, Department 29: David Jones
  • Clark County District Court, Department 31: Joanna Kirschner
  • Clark County District Court, Department 32: Robert Bare

– – – – – – – – –

  • Clark County Family Court, Department E:  Undecided
  • Clark County Family Court, Department G:  Rhonda Forsberg
  • Clark County Family Court, Department I:  Soohee Bailey
  • Clark County Family Court, Department J:  Dedree Butler
  • Clark County Family Court, Department M:  Lynn Hughes
  • Clark County Family Court, Department P:  Mary Perry
  • Clark County Family Court, Department T:  Jason Stoffel
  • Clark County Family Court, Department U:  Bill Gonzalez
  • Clark County Family Court, Department W:  Stacy Rocheleau
  • Clark County Family Court, Department X:  Heidi Almase
  • Clark County Family Court, Department Z:  Michele Mercer

– – – – – – – –

  • Justice of the Peace, Las Vegas 12: Shanon Clowers-Sanborn
  • Justice of the Peace, North Las Vegas 3: Chris Lee

– – – – – – – –

  • Clark County Commission A: Michael Thomas (R)
  • Clark County Commission B: Marilyn Kirkpatrick (D)
  • Clark County Commission C: Stavros Anthony (R)
  • Clark County Commission D: David Washington (I)

– – – – – – – –

  • University Regent, Disrtrict 2: Brett Whipple
  • University Regent, District 3: Swadeep Nigam
  • University Regent, District 5: Nick Spirtos
  • State Board of Education, District 4: Mark Newburn

– – – – – – –

  • Clark County School Board A: No recommendation
  • Clark County School Board B: Katie Williams
  • Clark County School Board C: Evelyn Garcia Morales
  • Clark County School Board E: Lola Brooks

– – – – – – –

*  These are personal recommendations ONLY.  They are NOT official endorsements and should not be communicated in any way as such.

** “None of the Above” in races that don’t actually offer the NOTA option means I’d just leave that race blank on my ballot

I’m not as familiar with various races outside of Clark County.  But former conservative Republican Nevada State Sen. Don Gustavson’s Liberty PAC has endorsed the following candidates and I would give his recommendations SERIOUS consideration…

Reno City Council

  • Ward 1: John “JD” Drakulich
  • Ward 5: Darla Fink
  • At Large: Eddie Lorton

Sparks City Council

  • Ward 1: Donald Abbott
  • Ward 3: Paul Anderson

Humboldt County Commission

  • Robert “Ken” Tipton

Lander County Commission

  • District 3: Patsy Waits

Lyon County Commission

  • District 1: Wes Henderson
  • District 3: Ken Gray
  • District 5: David Hockaday

Nye County Commission

  • District 3: Donna Cox

Washoe County Commission

  • District 4: Vaughn Hartung

Clark County School Board

  • District B: Katie Williams

Washoe County School Board

  • District A: Jeff Church
  • District E: Matthew Montognese
  • District G: Craig Wesner

Washoe County District Judge

  • Dept 10: Elliott Sattler
  • Dept 11: Greg Shannon
  • Dept 13: Bridget Robb

Disclaimer

This blog/website is written and paid for by…me, Chuck Muth, a United States citizen. I publish my opinions under the rights afforded me by the Creator and the First Amendment to the United States Constitution as adopted by our Founding Fathers on September 17, 1787 at the Constitutional Convention in Philadelphia, Pennsylvania without registering with any government agency or filling out any freaking reports. And anyone who doesn’t like it can take it up with George Washington, Thomas Jefferson, Ben Franklin and John Adams the next time you run into each other.

Copyright © 2020 Chuck Muth